Jak koupit levné letenky?


TOPlist

V minulém článku jsem psal o společnostech Invia a NetTravel. Ovšem stále oblíbenější způsob cestování je individuální zahraniční turistika. Turisté nevyužívají služby cestovních kanceláří, ale sami si vyberou místo pobytu, zajistí dopravu i ubytování. Koupit letenku lze přímo u letecké společnosti v její pobočce, hotel rezervovat přes cestovní kancelář a užít si kvalitní dovolenou. Ale to nemusí být finančně nejvýhodnější varianta. V tomto článku vám poradím, jak koupit levnou letenku a jak ušetřit stovky i tisíce korun za vaši dovolenou.

letadlo ČSA

Samozřejmě nelze jednoduše říci jediný postup, jak koupit tu nejlevnější letenku, protože záleží na mnoha faktorech. Je to sezónnost nabídky, akční ceny leteckých společností, různé letištní poplatky. Toto jsou základní rady jak postupovat, abyste našli nejlepší cenu:

Využívejte internetových obchodů. Jako asi vše i nákup letenky přes internet přináší výhody a nevýhody. Výhodou jsou levnější ceny. Vyplatí se využívat zprostředkovatelů. Ti na jednom místě v reálném čase nabízejí letenky od mnoha leteckých společností. Tak si můžete vybrat opravdu tu nejlevnější letenku v daném okamžiku. Cena jednoho místa v letadle se může měnit i několikrát denně.

Vyhledejte si okolní letiště. Mnoho zprostředkovatelů umožňuje i vyhledávání letů na nejbližších letištích v blízkosti odletového, či příletového místa. letuška Přesunem na malé letiště lze ušetřit mnoho finančních prostředků za letištní poplatky, které jsou na menších letištích obvykle nižší. Menší letiště si vybírají i nízko-nákladové (low cost) letecké společnosti.
Buďte flexibilní v datech odletu – posunem dne odletu, či příletu případně i hodiny můžete ušetřit i několik tisíc a vyplatí se vyzkoušet různé alternativy. Například při užití on-line prodejce Letuška.cz (www.letuska.cz), ale existují i další. Na prodej letenek se specializuje i Královna.cz (www.kralovna.cz) nebo StudentAgancy.cz (www.studentagency.cz) lze objednat zpáteční letenku do Paříže 31. května nejlevněji za 2780Kč a 1. června je to už 3280Kč, což je 500 Kč jen na jednom dni.

Platí většinou pravidlo, že čím dříve si letenku objednáte, tím bývá levnější. Nevyužívejte pouze „nonstop“ lety – v případě zvolení letu například se dvěma přestupy můžete také ušetřit. Nevýhodou je delší čas strávený cestou a přestupování. Obzvláště vhodné je dát si dost času na přestup, protože by se vám mohlo stát, že se opozdíte na příletu a další spoj již nestihnete. S tím souvisí další faktor, který ovlivňuje cenu letenky.

Sledujte u letenek třídu a tarif – Místa v letadle se rozdělují do tříd. Nejběžnější je tzv. ekonomická třída. Ale i v rámci této třídy je několik podtříd. Jak již bylo řečeno výše, cena se odvíjí od toho, kdy jste letenku koupili. Obvykle čím dříve, tím lépe. Dalším faktorem je tarif. Tarif určuje, zda je možné provést určitou změnu u zakoupené letenky a za jakých finančních podmínek: Změna letenky před odletem, změna letenky po odletu, storno letenky před odletem, storno letenky po odletu.
letiště Ruzyně
Využijte nízkonákladových leteckých společností. Nízkonákladové letecké společnosti (Low Cost Airlines) často nabízejí letenky o dost levněji. Cena je na úkor standardu služeb – to znamená, že při letu nemáte takové pohodlí, jako když letíte s běžnou leteckou společností. V ceně letenky např. nedostanete jídlo a nápoje, letadla mohou být méně komfortní, například je zde menší místo pro nohy, nelze upravovat polohu sedadel a podobně. Ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že to jsou nepříjemnosti, které není těžké překonat.

Využívejte elektronické letenky. Elektronická letenka nabízí mnoho výhod – nemůžete ji ztratit, neplatíte za vyhotovení papírové letenky a k odletu stačí jen kód rezervace. V ČR nabízí elektronické letenky například společnost ČSA.

Kupujte letenky v balících – koupě hotelového pokoje společně s letenkou může ušetřit mnoho finančních prostředků. Samozřejmě zamluvení hotelu přináší provizi agentuře, takže agentura může slevit na celkové ceně buď zlevněním letenky a nebo slevou ceny ubytování.

Jeden koment·¯ k Ël·nku “Jak koupit levné letenky?”

  1. Asmat ¯Ìk·:

    Článek je prima, ale opakuje staré známé věci. U cen letenek ještě také dost záleží na sézóně, kdy se letí, a pak na destinaci, kam se letí.

Zanechte koment·¯

M˘ûete pouûÌt Texy! form·tov·nÌ.