Zabezpečení počítače na internetu a bezpečné nakupování


TOPlist

Včera (6.3. 2007) jste mohli v Událostech na ČT1 vidět reportáž o tom, kolik uživatelé českého internetu zaplatili za zabezpečení svého počítače. Reportáž k nahlédnutí zde.

Sejf

Celý spot je tak trochu chaotický popis několika problémů, které na českém internetu kralují. Všechny možné rozdílné díry v zabezpečení počítače jsou zabaleny do jednoho problému. Všemu vévodí prohlášení, že loni Češi zaplatili za ochranu počítače neuvěřitelných 630 miliónů korun. Já vám nyní poradím, jak si zabezpečit svůj počítač úplně zadarmo.

Nejdříve bych se zaměřil na to, co v reportáži zaznělo. Největší nebezpečí pro uživatele internetu je bezdrátové spojení. To je pravda. Jakmile něco vysíláte, může se objevit někdo, kdo váš signál zachytí. V takovém případě je tedy nezbytné komunikaci s hotspotem (přístupový bod, ke kterému se připojujete do internetu pomocí své bezdrátové síťové karty WiFi) zabezpečit šifrováním. Při připojování si skutečnost, že jsou vyměněná data šifrována ověřte, pokud nevíte jak, kontaktujte poskytovatele / správce hotspotu. Druhá možnost je, že citlivé informace při bezdrátovém spojení nebudete na žádnou stránku posílat. Většina uživatelů internetu je připojena z domova přes ADSL nebo internet od kabelové televize, kde téměř žádný odposlech nehrozí. Nevím jak vy, ale já rád nakupuji z pohodlí domova.

Řekněme tedy, že není možné nezašifrovaná data, která proudí mezi vámi a např. webovými stránkami internetového obchodu zachytávat. Splnili jste první předpoklad pro zabezpečení vašeho soukromí. Druhý předpoklad je, že budete používat operační systém s nejnovějšími aktualizacemi. Předpokládám, že vlastníte systém Windows od firmy Microsoft, v opačném případě jistě o bezpečnosti na internetu víte dostatek. Mít všechny záplaty (opravy děr v systému) je diskutabilní věc. Je možné na internetu bezpečně fungovat i bez nainstalovaných záplat, více však riskujete. Na druhou stranu bych nedoporučoval mít zapnuté automatické aktualizování systému. Je lepší mít nad vším kontrolu.

Poslední předpoklad pro zabezpečení soukromí je ten nejdůležitější. Na vašem počítači nesmí chybět firewall a antivirus.

Firewall:

Program, který dohlíží nad aplikacemi, které komunikují s internetem. Kontroluje tedy komunikaci webového prohlížeče, ICQ klienta, emailového klienta a dalších programů s internetem. Dohlíží též nad porty (představme si jako jednotlivé brány které programy používají pro komunikaci s okolním světem). Firewall je tedy něco jako hráz, která odráží útoky z venčí a chrání proti nepovoleným únikům dat zevnitř. Uživatelé často firewall neznají / nepoužívají a tím hrubě porušují základní předpoklad pro bezpečné používání počítače. Od systému Windows XP je firewall v operačním systému integrován, podle mě je však téměř nepoužitelný. Doporučuji používat jeden z těchto programů – Sygate Personal Firewall nebo Kerio Personal Firewall. Oba jsou zadarmo a jednoduché na používání. zloděj Ve firewallech je možné nastavit které programy mohou a které nemohou s internetem komunikovat. Doporučuji, abyste zakázali komunikaci všem aplikacím, které nevíte co jsou zač a nebo nespatřujete nutnost, aby tato aplikace / program s internetem komunikovala.

Antivirový program:

Antiviry jsou uživateli většinou dobře známy. Jsou to aplikace na detekci počítačových virů. Nedovolí vám napadený soubor spustit a mohou případně z vašeho počítače viry odstranit. Svět se změnil a počítačové viry se již nešíří jenom přes napadené soubory. Virus můžete chytit tak, že například svým nezaplátovaným (bez potřebných aktualizací) internetovým prohlížečem vstoupíte na stránky se škodlivým kódem a ten škodlivý kód spustí. Virus můžete dostat emailem nebo pře ICQ a nemusí to být pouze spustitelný soubor, ale třeba odkaz na nebezpečný obsah. Možností je mnoho. Předpokládám, že na svém počítači antivirus máte. Pokud ne, doporučuji Avast Home nebo AntiVir Personal Edition. Oba antiviry jsou jednoduché, zadarmo a česky. Je nutné si však pro antivirus pravidelně stahovat aktualizace virové databáze.

Pokud splníte předchozí rady, snížíte riziko napadení nebo ztráty informací velmi radikálně. Zbylé nebezpečí se může skrývat ve vás. Nakládejte s internetem opatrně. Nespouštějte nic, co není z ověřeného zdroje, nikomu nevěřte.

eBay a PayPal

Nyní můžete bezpečně nakupovat. Únik dat však může přijít ze strany internetového obchodu. Proto doporučuji používat zavedené internetové obchody a platit dobírkou nebo převodem na účet. Pokud chcete nakupovat zboží v zahraničí (např. v americkém eBay.com), tak si zřiďte PayPal účet. Češi mají nyní možnost platit i přijímat platby přes tento platební systém.

Jeden koment·¯ k Ël·nku “Zabezpečení počítače na internetu a bezpečné nakupování”

  1. maria krolakova ¯Ìk·:

    chcela by som si objednat z shopu predajne svetrik tommy hilfiger ako na to ked kliknem tak to neide ukaze pulovrik aj cislo no cena tam nie je ani objednanie

Zanechte koment·¯

M˘ûete pouûÌt Texy! form·tov·nÌ.