KASA.cz rozhovor s Martinem Kasou


TOPlist

V předminulém článku jsme se podívali na zub Pixmanii, která na českém trhu víceméně začíná. Nyní se zaměříme na jednoho ze tří velikánů českého internetového obchodování. Internetový obchod KASA.cz je společně s Mall.cz a Vltava Stores největším internetovým obchodem v ČR.

KASA.cz

Server KASA.cz byl spuštěn v roce 1999 Martinem Kasou a jeho společníkem Tomášem Richterem. Ze začátku KASA prodávala především počítačová média a mobilní telefony. Nyní je sortiment obchodu velmi rozsáhlý. Nabízí fotopřístroje, spotřební elektroniku, počítače, bílé zboží, sportovní potřeby, cyklistické vybavení, CD, DVD, kosmetiku, atd. S příchodem roku 2002 společnost otevřela první kamenný obchod (nyní jsou v Praze dva). V roce 2003 poprvé obchod KASA překonává hranici 1 milion Kč obratu denně. V současné době společnost zaměstnává, ve čtyřech zemích Evropské unie, 50 zaměstnanců. KASA.cz se rozšířila do Polska, Německa Rakouska a Slovenska, kde se záhy stala jedničkou v internetovém prodeji.

Rozhovor s ředitelem Martinem Kasou:

Martin Kasa

Jak vzpomínáte na své začátky?

Na začátky vzpomínám vždy velmi rád. Bylo to příjemné období nadšení a prvních podnikatelských kroků. Začínali jsme za studií na vysoké škole. Přes den jsme chodili do školy, odpoledne rozváželi zákazníkům zboží na poštu a v noci jsme programovali aplikaci internetového obchodu. Dnes mají začínající obchodníci cestu mnohem snazší. Tehdy nebylo kde se inspirovat, koho kopírovat. Museli jste vše řešit na koleně.

Jaký je podle Vás český zákazník?

Český zákazník je velmi příjemný, ale také velmi náročný a jsme za to rádi. Vzhledem k tomu, že působíme též v jiných zemích, můžeme srovnávat. Například zákaznici v Německu jsou našimi službami (přenesenými z ČR) velmi nadšeni. Standardy služeb, které jsou nabízeny v ČR jsou oproti jiným státům na hodně vysoké úrovni.

Máte ambice se stát v České republice jedničkou? Váš dosavadní růst by tomu mohl nasvědčovat. (Kasa.cz rostla v minulém roce o 53%, růst internetového nakupování je přitom kolem 40%.)

Samozřejmě je to jeden z našich cílů, ačkoliv určit, kdo je jednička na trhu je již nyní velmi obtížné. Existuje řada kriterií. Někteří konkurenti dělají částečně i velkoobchod, jiní čísla neuvádějí apod. Pak je velmi těžké určit, kdo na tom jak skutečně je. Většinou ti, co hlásají transparentnost svých čísel nejvíce, je již několik let neuvádí ani u soudu. Těžko lze srovnávat.


Jaké plánujete novinky? Na co se můžeme těšit?

Máme pro letošní rok připraveno několik novinek a další nás určitě ještě napadnou. Některé se již realizují, jiné máme teprve v hlavě. Nyní Vám nic bližšího nemohu sdělit, jelikož budou teprve komunikovány.

Máte vlastní rozvážkovou službu?

Rozvážkovou službu nemáme, nikdy jsme neměli a asi nikdy mít nebudeme. Chceme se naplno věnovat tomu co umíme a nechceme si svazovat ruce. Je pro nás zajímavější volba obchodního partnera na rozvoz zboží, kterého můžeme kdykoliv v případě nespokojenosti ze dne na den vyměnit. Tuto strategii zastáváme od začátku a vývoj na trhu nám dává za pravdu. Několik obchodů co, se touto cestou vydalo již svoji strategii mění. Myslím, že buďto můžete dělat perfektně obchod nebo spediční služby.

Plánujete otevřít kamennou prodejnu i např. v Brně?

O prodejně v Brně nás již mnoho zákazníků žádalo a je to jedna z věcí, kterou stále zvažujeme. V tuto chvíli neumím potvrdit ani vyvrátit zda tam pobočku otevřeme.

Jaký máte vztah ke konkurenci? Koho si nejvíce vážíte a koho chcete pokořit?

Vztahy s konkurencí jsou, musím říct, velmi dobré. Vážím si všech konkurentů za to, co dokázali. Já i moji kolegové ctí pravidla slušnosti v obchodu. V tomto ohledu jsem se situací na trhu velmi spokojen.

Stala se Vám za dobu, co v Kase působíte nějaká kuriozita nebo veselá příhoda?

Celý obchod je jedna velká kuriozita a až se stane, že nebude veselo, bude to důvod k zamyšlení. Pro mě je důležité, že mě práce ani po 8mi letech v internetovém obchodě nepřestala bavit. Tento obor se za těchto pár let tolik změnil, že se děje stále něco nového. Přesto, že od počátku e-byznysu v ČR již uplynulo hodně vody, musím se vrátit k první otázce o našich začátcích. Do budoucna připravujeme tolik novinek, že jsme stále na začátku dlouhé cesty.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji Vaši společnosti EUROCOMM Group s.r.o. mnoho úspěchů v budoucnu.

Pokud si bude KASA.cz nadále upevňovat svoji pozici na poli internetového nakupování, má před sebou jistě slibnou budoucnost.
Více informací můžete nalézt i na internetové adrese http://www.kasa.eu/

Jaké máte s tímto internetovým obchodem zkušenosti vy, zákazníci? Rádi se dozvíme v komentářích pod článkem.

Zdroj: Kasa.cz

2 koment·¯e k Ël·nku “KASA.cz rozhovor s Martinem Kasou”

  1. d ¯Ìk·:

    Velmi špatný, co se reklamací týče! arogance

  2. Kasa.cz je naj ¯Ìk·:

    Kasa patri medzi najlepšie eshopy v CR. všetku elektroniku odtial objednávam.

Zanechte koment·¯

M˘ûete pouûÌt Texy! form·tov·nÌ.