Archv: March 2007

Megapixel.cz – digitální fotoaparáty (zkušenosti)

March 24, 2007 v 12:51 am

V oblasti prodeje digitálních fotoaparátů je český online trh poměrně rozvinutý. Všechny z hlavních obchodních domů se na prodej fototechniky více či méně zaměřují. Mall.cz má svého Fotoexperta, digitální fotoaparáty nabízí i Cybex.cz a Kasa.cz. Fotoaparáty proslavená Pixmanie zase začíná prodávat i domácí spotřebiče a spotřební elektroniku (asi díky akvizici s obchodním řetězcem Electroworld). Kromě zmiňovaného Fotoexperta je výhradně na fotopřístroje zaměřen i další internetový obchod. Jedná se o Megapixel.cz.

Megapixel.cz logo

Je to možná s podivem, ale já jsem o tomto internetovém obchodě ještě donedávna mnoho nevěděl. Proč s podivem? Magapixel.cz je podle hodnocení Alexa.com (žebříček trafficu všech světových webů) největším specializovaným prodejcem digitálních fotoaparátů a fototechniky v Česku. Návštěvnost je podle Megapixelu kolem šesti tisíc lidí denně. Svojí popularitou pokořuje i Fotoexperta, kterého já osobně považuji za jedničku v prodeji fotoaparátů.

Proč tomu tak je? Podívejme se blíže. Při návštěvě internetového obchodu Megapixel vás příjemně překvapí přehlednost. Obchod je velmi kvalitně vystavěn a svojí kvalitou se může rovnat platformě, kterou používá Mall.cz.

Megapixel.cz screenshot

Je jí dost podobný i po grafické stránce a logikou uspořádání. Když už jsme u té grafiky, příliš se mi nelíbí záhlaví stránky. Sáhl bych po trochu modernějším ztvárnění a nehnal všechno do oranžova (především ty měnící se fotoaparáty v hlavičce). Ale to je můj osobní názor.

Jak je to s cenami? Rozhodl jsem se ceny porovnat s Cybex.cz, Fotoexpert.cz a Kasa.cz. Digitální fotoaparát Canon EOS 400D se základním objektivem nejlevněji nabízí Kasa.cz ( pěkných 22.222,- Kč). Následuje Fotoexpert.cz (22.490,- Kč), Megapixel.cz (22.990,- Kč) a Cybex.cz (23.190,- Kč). Megapixel tedy nevyšel nejlevněji, ALE k přístroji nabízí 2GB CF kartu zdarma a ta stojí běžně kolem 1.000,- Kč. Takže je jasné, kam pro foťák zajít, když kartu potřebujete.

Tvůrci si s obchodem opravdu vyhráli. Můžete porovnávat zboží, podívat se na fotky, které byly s konkrétním fotoaparátem pořízeny, či nasadit na produkt hlídacího psa, který vám emailem zasílá změny ceny u vybraného zboží. Megapixel se však neomezuje pouze na internetový prodej. Produkuje recenze (tzv. názor Megapixelu), pomáhá s výběrem fotoaparátu,

Megapixel.cz fotoaparát

fotky si můžete vyvolat ve fotosběrně. Obchod obsahuje i bazar použitých digitálních fotoaparátů a fototechniky.

V obchodě naleznete kromě digitálních fotoaparátů i objektivy, digitální videokamery, paměťové karty a média, tiskárny, skenery, digitální audio záznamníky a různé příslušenství.


Internetový obchod Megapixel.cz
je perfektně provedený, a tak typického Čecha jistě napadne vyhledat, porovnat a přečíst si o produktu co nejvíce na Megapixelu, který toho nabízí opravdu dost a pak jít koupit zboží jinam. Megapixel.cz má však i příznivé ceny, takže zřejmě návštěvníky v zákazníky úspěšně proměňuje. Tomu nasvědčuje i celkový obrat za rok 2006 – 189 milionů Kč bez DPH (informace od Megapixelu).

Megapixel.cz patří mezi špičky v prodeji fotoaparátů u nás. Je pěkně provedený a informativně šťavnatý. Průkazné jsou však především zkušenosti zákazníků, kterých na internetu není moc. Pokud ale nějaké jsou, jsou dobré.

To je tedy o Megapixelu vše a když jsme se zaměřili na prodej digitálních fotoaparátů, jistě vám přijde vhod můj nový blog s recenzemi na digitální fotoaparáty.

Cybex.cz zkušenosti s nákupem notebooku

March 10, 2007 v 9:59 pm

Před pár dny jsem si v internetovém obchodě www.Cybex.cz zakoupil nový notebook. Rozhodl jsem se, že se s vámi podělím o své zkušenosti s nákupem.

Cybex logo

Dlouho jsem přemýšlel, jestli si nemám počítač koupit přes internetové tržiště eBay.com. V takovém případě může být úspora peněz třeba i padesát procent. Nevýhodou je, že je to větší risk a v případě reklamace větší starosti. Nakonec jsem se rozhodl, že zboží zakoupím v českém internetovém obchodě. Nabízelo se hned několik variant, kde konkrétní počítač nabízeli. Do užšího výběru se dostal PCexpert.cz z rodiny obchodů Mall.cz a Cybex.cz z Vltava Stores. Pro Cybex jsem se nakonec rozhodl kvůli blízkosti odběrového centra. Cybex měl i nižší cenu, ale pouze o asi 200Kč.

Expedice zboží byla 3 dny. Druhý den po objednávce jsem ze zvědavosti zavolal na infolinku, jestli se jim nepovede dostat zboží na odběrové centrum dříve. Chvíli jsem musel čekat na operátora za poslechu trochu omšelé melodie. notebook Internetový obchod velikosti Cybexu by mohl svým zákazníkům čekajícím na infolince dopřát trochu kvalitnější poslech. :) Dostalo se mi chladné odpovědi, že jestli je expedice 3 dny, tak to znamená minimálně 3 dny. To mě trochu polekalo.

Zboží bylo připraveno ještě ten den a další den jsem si pro notebook jel. Výdejna zboží v Brně je podle mě stejně omšelá, jako melodie z infolinky. Cybex by mohl trochu investovat do své image. Ani internetové stránky by nemusely zůstat nedotčeny.

Nakonec všechno proběhlo v pořádku. Celkem dobrý pocit z internetového obchodu Cybex mi zkazil akorát mladík ověšený stříbrem, který zboží předával a jednal se zákazníky trochu drsně.

Moje zkušenosti s Cybexem jsou tedy dobré. Zatím jsem ovšem v tomto internetovém obchodě nemusel žádné zboží reklamovat. Zkušenosti lidí, kteří museli by mě zajímaly.

Zabezpečení počítače na internetu a bezpečné nakupování

March 7, 2007 v 5:13 pm

Včera (6.3. 2007) jste mohli v Událostech na ČT1 vidět reportáž o tom, kolik uživatelé českého internetu zaplatili za zabezpečení svého počítače. Reportáž k nahlédnutí zde.

Sejf

Celý spot je tak trochu chaotický popis několika problémů, které na českém internetu kralují. Všechny možné rozdílné díry v zabezpečení počítače jsou zabaleny do jednoho problému. Všemu vévodí prohlášení, že loni Češi zaplatili za ochranu počítače neuvěřitelných 630 miliónů korun. Já vám nyní poradím, jak si zabezpečit svůj počítač úplně zadarmo.

Nejdříve bych se zaměřil na to, co v reportáži zaznělo. Největší nebezpečí pro uživatele internetu je bezdrátové spojení. To je pravda. Jakmile něco vysíláte, může se objevit někdo, kdo váš signál zachytí. V takovém případě je tedy nezbytné komunikaci s hotspotem (přístupový bod, ke kterému se připojujete do internetu pomocí své bezdrátové síťové karty WiFi) zabezpečit šifrováním. Při připojování si skutečnost, že jsou vyměněná data šifrována ověřte, pokud nevíte jak, kontaktujte poskytovatele / správce hotspotu. Druhá možnost je, že citlivé informace při bezdrátovém spojení nebudete na žádnou stránku posílat. Většina uživatelů internetu je připojena z domova přes ADSL nebo internet od kabelové televize, kde téměř žádný odposlech nehrozí. Nevím jak vy, ale já rád nakupuji z pohodlí domova.

Řekněme tedy, že není možné nezašifrovaná data, která proudí mezi vámi a např. webovými stránkami internetového obchodu zachytávat. Splnili jste první předpoklad pro zabezpečení vašeho soukromí. Druhý předpoklad je, že budete používat operační systém s nejnovějšími aktualizacemi. Předpokládám, že vlastníte systém Windows od firmy Microsoft, v opačném případě jistě o bezpečnosti na internetu víte dostatek. Mít všechny záplaty (opravy děr v systému) je diskutabilní věc. Je možné na internetu bezpečně fungovat i bez nainstalovaných záplat, více však riskujete. Na druhou stranu bych nedoporučoval mít zapnuté automatické aktualizování systému. Je lepší mít nad vším kontrolu.

Poslední předpoklad pro zabezpečení soukromí je ten nejdůležitější. Na vašem počítači nesmí chybět firewall a antivirus.

Firewall:

Program, který dohlíží nad aplikacemi, které komunikují s internetem. Kontroluje tedy komunikaci webového prohlížeče, ICQ klienta, emailového klienta a dalších programů s internetem. Dohlíží též nad porty (představme si jako jednotlivé brány které programy používají pro komunikaci s okolním světem). Firewall je tedy něco jako hráz, která odráží útoky z venčí a chrání proti nepovoleným únikům dat zevnitř. Uživatelé často firewall neznají / nepoužívají a tím hrubě porušují základní předpoklad pro bezpečné používání počítače. Od systému Windows XP je firewall v operačním systému integrován, podle mě je však téměř nepoužitelný. Doporučuji používat jeden z těchto programů – Sygate Personal Firewall nebo Kerio Personal Firewall. Oba jsou zadarmo a jednoduché na používání. zloděj Ve firewallech je možné nastavit které programy mohou a které nemohou s internetem komunikovat. Doporučuji, abyste zakázali komunikaci všem aplikacím, které nevíte co jsou zač a nebo nespatřujete nutnost, aby tato aplikace / program s internetem komunikovala.

Antivirový program:

Antiviry jsou uživateli většinou dobře známy. Jsou to aplikace na detekci počítačových virů. Nedovolí vám napadený soubor spustit a mohou případně z vašeho počítače viry odstranit. Svět se změnil a počítačové viry se již nešíří jenom přes napadené soubory. Virus můžete chytit tak, že například svým nezaplátovaným (bez potřebných aktualizací) internetovým prohlížečem vstoupíte na stránky se škodlivým kódem a ten škodlivý kód spustí. Virus můžete dostat emailem nebo pře ICQ a nemusí to být pouze spustitelný soubor, ale třeba odkaz na nebezpečný obsah. Možností je mnoho. Předpokládám, že na svém počítači antivirus máte. Pokud ne, doporučuji Avast Home nebo AntiVir Personal Edition. Oba antiviry jsou jednoduché, zadarmo a česky. Je nutné si však pro antivirus pravidelně stahovat aktualizace virové databáze.

Pokud splníte předchozí rady, snížíte riziko napadení nebo ztráty informací velmi radikálně. Zbylé nebezpečí se může skrývat ve vás. Nakládejte s internetem opatrně. Nespouštějte nic, co není z ověřeného zdroje, nikomu nevěřte.

eBay a PayPal

Nyní můžete bezpečně nakupovat. Únik dat však může přijít ze strany internetového obchodu. Proto doporučuji používat zavedené internetové obchody a platit dobírkou nebo převodem na účet. Pokud chcete nakupovat zboží v zahraničí (např. v americkém eBay.com), tak si zřiďte PayPal účet. Češi mají nyní možnost platit i přijímat platby přes tento platební systém.

Centrum Olympia Brno

March 5, 2007 v 11:02 pm

Již dříve jsem psal článek o největším nákupním centru u nás – centru Chodov. Jaké obchodní centrum je typické pro Brno? Určitě se jedná o Olympia centrum.

Olympia centrum Brno

Olympia Brno se nachází u dálnice D2 směrem k Břeclavi. Autem je to z centra Brna pár minut. Během cesty minete Shopping Park s obchodním domem Tesco. Pokud se nemůžete dopravit autem, zdarma se můžete nechat svézt autobusem, který vyjíždí z ulice Úzká (vedle Galerie Vaňkovka).

Olympia centrum Brno je jedním z prvních velkých nákupních center, které v Brně a okolí vyrostlo. Záhy se stalo velmi úspěšné a vyhledávané nejen návštěvníky z Brna. V centru Olympia můžete nalézt spoustu obchodů a služeb. Knihkupectví, prodejnu elektroniky Comfor nebo prodejnu mobilních operátorů Eurotel a Vodafone. Dále obchody s módou a módními doplňky (Kenvelo, Benetton, C&A, Lacoste, Diesel, Reserved, Wrangler, Baťa a další). Olympia Brno mapa Sehnat v Olympia Brno hodinky, šperky a bižuterii taky není problém. Samozřejmě nechybí rychlé občerstvení od firmy KFC a McDonald’s. Ze služeb bych vyjmenoval čistírnu, kadeřnictví a lékárnu. Srdcem nákupního centra je však supermarket Hypernova, která zabírá i podstatnou část celého objektu.

Kromě výše zmíněných obchodů a služeb v Olympia centru naleznete i největší multiplex v Brně – kino Palace Cinemas Olympia Brno. Ze zábavy ještě nesmím opomenout Bowling Planet.

Centrum Olympia nenaleznete pouze v Brně, další obchodní centra jsou rozeseta po celé republice (Mladá Boleslav, Plzeň, Teplice a Olomouc).

Olympia centrum Brno je lákavá destinace především pro Brňany a obyvatele nedaleké Břeclavi, kteří mají k dispozici auto. Levné ceny Hypernovy pak lákají k nákupu i obyvatele Brna bez auta.

Zdroj: olympia-centrum.cz

Levné knihy on-line

March 4, 2007 v 11:43 pm

V dnešní době je poměrně těžké se orientovat v záplavě nových knižních titulů. Všude kolem nás ve větších městech je mnoho knihkupectví, antikvariátů i prodejen nazvaných výstižně „Levné knihy“. Jelikož ne každý z nás má dostatek času si tyto kamenné obchody sám projít, může vám pomoci web známého papírového týdeníku Knihy www.tydenik-knihy.cz. boy reading a book Najdete zde nejen elektronickou podobu týdeníku, které se s informacemi o novinkách na knižním trhu objevuje každé pondělí v kamenných knihkupectvích, ale k dispozici je i virtuální knihkupectví, kde si můžete knihy zakoupit.

Dále uvádím seznam nejznámějších internetových knihkupectví s klasickými knihami, levnými knihami i on-line knihami zvanými též e-knihy a encyklopediemi. Ceny těchto knihkupectví bývají zpravidla nižší než ceny klasických kamenných obchodů s knihami. Musíme ale samozřejmě počítat s cenou za dopravu (poštovné a balné). Je nepsaným pravidlem, že obchody poštovné odpouští při objednávce nad stanovenou finanční částku (zpravidla okolo 1000Kč). Platby v internetových knihkupectvích se provádějí složenkou, nebo převodem z bank. účtu na účet.

Vltava.cz

Mezi nejznámější a největší internetové obchody s knihami bezesporu patří Vltava http://www.vltava.cz. Jedná se o certifikovaný a uznávaný internetový obchod. Já sám jsem si zde již několik knih v minulosti objednával a byly mi rychle a bez problému doručeny. Můžete zde nakupovat nejen obyčejné knihy, ale také knihy v elektronické podobě. Dále zde můžete nakupovat MP3, DVD, hudbu, aj. Knihy můžete vyhledávat v různých pod-kategoriích. Celkově je můj dojem velice pozitivní a můžu obchod jen doporučit.

Knihy.cz

Na stránce http://www.knihy.cz naleznete další veliké internetové knihkupectví. Knihy jsou zařazeny do zhruba dvacítky kategorií pokrývajících snad všechny možné druhy knižních publikací (krásná literatura, kuchařky, společenské vědy, knihy pro děti, skripta apod.) Nechybí vyhledávání na titulní stránce a hitparáda nejprodávanějších a nejnovějších knižních titulů.

girl reading a book

Vltava 2000

Stránky http://vltava2000.cz/knihy/ skýtají knihy rozdělené do 33 kategorií. Obchod není tak důvěrně známý jako výše jmenované, ale na druhou stranu mnohé může přesvědčit svojí 10% slevou na všechny prodávané knižní tituly.

Antikvariát

Na www.antikvariat.cz , jak již název napovídá najdeme levné knihy staršího data vydání.

Odborná literatura

Pokud chcete spíše odborné knihy, navštivte stránky www.odbornaliteratura.cz, ve kterém najdete odborné publikace z několika oborů (Ekonomie, Jazyky, Management, Marketing, Pedagogika apod.).

Neknihy

www.neknihy.cz obsahuje díla méně známých a neznámých autorů, kteří si tímto mohou vyzkoušet, jaký ohlas jejich díla mají, a případní čtenáři si po přečtení její krátké ukázky mohou zakoupit kompletní dílo těchto levných knih v elektronické podobě. Na nákup jedné „neknihy“ by vám měla stačit i padesátikoruna či dokonce ještě méně.

Palm knihy

Milovníci tenkých PDA či palmů ocení webové stránky www.palmknihy.cz ve kterých můžou zakoupit e-knihy upravené přímo do formátu pro kapesní počítače.

Levneknihy.cz

Jak již název napovídá na www.levneknihy.cz najdete spoustu levných leč povedených titulů. Stránky jsou zdařilé, vyhledávací systém velice povedený.